İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

İslami İlimler Fakültesinde Çifte Mezuniyet

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) İslami İlimler Fakültesi 2019-2020 ve 2020-2021 eğitim-öğretim yılı mezunlarını meslek hayatına uğurladı.

Geçen yıl mezun olanların da yer aldığı tören, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sıddık Korkmaz’ın ev sahipliğinde pandemi kurallarına uygun olarak Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonunda yapıldı. Genç mezunların heyecanına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turan Gökçe, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Yasin Bulduklu, Genel Sekreter Nurettin Memur, fakülte öğretim üyeleri ile aileleri de ortak oldu.

Rektör Prof. Dr. Saffet Köse il dışında olması nedeniyle katılamadığı mezuniyet töreni için hazırladığı video ile öğrencilere tebriklerini iletti. Kuran’ı Kerim Tilaveti ile başlayan mezuniyet töreni, 2019- 2020 eğitim öğretim yılı okul birincisi Hatice Acar ile 2020- 2021 eğitim öğretim dönemi okul birincisi Gülsüm Kayaalp Türköz’ün konuşmalarıyla devam etti.

“Gönül Verdiğimiz Başlangıçlara Doğru Yola Çıktık”

Bugünün kendileri için bir bitiş değil yeni başlangıçlara yol almanın ifadesi olduğunu kaydeden başarılı mezunlar, “Karanlıklara fener tutmaya çıktığımız yolculuğumuzu, gönül verdiğimiz başlangıçları kutlamak için burada toplandık. Beş yıl önce başladığımız bu ilim yolculuğunun lisans sürecini tamamlamış olmaktayız. Biliyoruz ki tüm ilimler gibi İslami ilimler de öğrenme yolculuğumuzun hiç bitmeyeceği uçsuz bucaksız bir denizdir ve öğretmeye talip olmakla aslında daimi öğrenciliğe talip olduk.” diyerek kendilerinin her daim destekçisi olan ailelere, birer yol gösterici olarak eşsiz deneyimlerinden faydalandıkları tüm öğretim üyelerine teşekkür ettiler.

İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sıddık Korkmaz ise pandemide oluşan tüm olumsuz şartlara rağmen akademik ve idari personelin özverileri ile eğitimleri aksatmadan sürdürdüklerini belirterek bu süreçte verilen emeklere başarı ile karşılık veren tüm öğrencilere ve tüm personele teşekkür etti.

“Artık Öğrencimiz Değil Birer Meslektaşımız Olarak Sahaya İniyorsunuz”

Dekan Prof. Dr. Sıddık Korkmaz, “ Neşe, umut ve gayretimizden hiç bir şey eksiltmeden yeni öğrencilerimize hizmet etmek için buradayız. Hocalarımızın rehberliğinde azim, sabır ve kararlılıkla eğitim ve öğretiminizi tamamladınız. Bir bayrak yarışı olan eğitim sürecinde bayrağı bizlerden devralıp yeni nesillere aktarmak üzere artık öğrencimiz değil birer meslektaşımız olarak sahaya iniyorsunuz. Çalışma hayatında karşınıza çeşitli güçlükler çıkacaktır. Meyveli ağacın taşlandığı gibi sizleri de yoracak bazı durumlarla karşılaşmanız mümkün olacaktır. Böylesi durumlar için Mehmet Akif’in şu sözleri kulağınızın küpesi olsun isterim: Allah’a dayan, saye sarıl, hikmete ram ol. Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol…” Yolunuz ve bahtınız açık olsun.” diye konuştu.

“Sağlıklı Dini Bilgiye İhtiyaç Var”

Rektör Prof. Dr. Saffet Köse de konuşmasında tüm İKÇÜ İslami İlimler Fakültesi mezunlarının topluma doğru şekilde yön verecek ilmi bilgiyle sahaya indiğini vurguladı. Rektör Prof. Dr. Köse, “Coğrafyamızda, ülkemizde belki de en fazla ihtiyaç duyduğumuz konulardan bir tanesi sağlıklı dini bilgiye olan ihtiyaçtır. Sizin bu ihtiyacı karşılayabilecek donanımda ve birikimde olduğunuzu özellikle ifade etmek istiyorum. Bize düşen önemli görev İslam'ı temsil etmek ve insanlara güzel örnek olmaktır. Kur’an-ı Kerim’in bize yüklediği misyon budur. Cenâb-ı Hak (c.c.) Kur'an-ı Kerim'de buyuruyor ki: ‘ Siz Peygamberinizi model alarak bütün insanlara model olmalısınız.! İşte Kur’an-ı Kerim’in bize gösterdiği bu hedef doğrultusunda bundan sonraki hayatımızda İslam'ı temsil edeceğimize olan inancımı ifade etmek istiyorum.” dedi.

Rektör Köse’den öğrencilere önemli beş tavsiye…

Öğrencilere mezuniyet sonrası hayatlarında tavsiyelerde buluna Rektör Prof. Dr. Köse, “ Dünya ve ahirette başarılı ve mutlu olmak istiyorsanız şu beş şey mutlaka sizde olmalıdır. Birincisi bulunduğunuz yerde Allah’ı unutmamalısınız. İkincisi ana-baba duası almalısınız. Üçüncüsü ailenizde huzur olmalı. Dördüncüsü çalışmalarınızda disiplinli olmalısınız. Beşincisi ise her gün ama her gün bir iyilik yapmalısınız. Bu duygularla hepinize selamlarımı iletiyorum ve bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Fakülte başarı sıralamasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildiği tören, öğrencilerin büyük emek vererek hak ettikleri diplomalarının protokol üyelerince takdimiyle sona erdi.

Menüyü Kapat