Kişi , Haber, Etkinlik, Sayfa, Duyuru, Başarılar, Menüler içerisinde arama yapabilirsiniz.

“MERHAMET” İKÇÜ’DE…


“MERHAMET” İKÇÜ’DE…

“İnsan Olmanın Sanatı Merhamet- Uluslararası Karikatür Sergisi” Kültürpark Resim Heykel Müzesi ve  Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ardından İzmir Katip Çelebi Üniversitesinde açıldı. Fuaye alanında İKÇÜ’lülerle buluşan serginin açılışını Rektör Prof.Dr.Saffet Köse yaptı.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikri Salman ile Dr. Öğr. Üyesi Uğur Bakan küratörlüğünde hazırlanan serginin açılışına; Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Turan Gökçe, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Gökhan Köylüoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Bumin Nuri Dündar,‘Merhamet’ sergilerinin fikir babası İKÇÜ Tıp Fakültesi Prof. Dr. İbrahim Pirim ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sergide; Türkiye dahil olmak üzere İngiltere, Rusya, Çin, Brezilya, ABD gibi dünyanın dört bir yanından toplam 144 sanatçının ’merhamet’ temalı eseri görücüye çıktı.

Sergiyi gezen Rektör Prof.Dr.Köse, “Bu, içinde yaşadığımız dünyanın merhamete ihtiyacı var” diyenleri teyit eden bir sergi.” ifadesini kullandı. Prof.Dr. Köse, “Bir yandan insanların açlıktan öldüğü bir yandan da obezitenin sorun olarak artığı böyle bir dünyada, merhametin sesini duyuran bu sergiyi çok anlamlı buluyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

İlkinin 2014 yılında resim, 2.sinin fotoğraf sergisi olarak devam ettiği serginin bu kez usta çizerlerin uluslararası yorumuyla tuvale yansıdığını kaydeden Prof. Dr. İbrahim Pirim ise, “Merhamet karşılıksız, beklentisiz bir duygudur. Mevcut sistemi kullanarak eğitim veren biz eğitimcilerin insan yetiştirmekle ilgili bazı sıkıntıları var. Bizler insana dokunan, ruha, kalbe dokunan bir arayış içindeyiz. Bu sergi de insana dokunan, insanların dertleriyle dertlenen, bir kanayan yara gördüğünde onu sarmaya çalışan insanları yetiştirmek için uğraşımızın bir parçası. Buna da inandığımız için bu sergileri başlattık.” diye konuştu.


İKÇÜ'DEN İlgili Resimler