İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

İKÇÜ Birincisini Ödüllendirdi

Ulusal Hasta Bilgilendirme Yarışmasından (UHBY) birinci olarak dönen İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencisi Buse Nur Koca, Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin katıldığı törenle ödüllendirildi.
Ankara Eczacı Odası Gençlik Komisyonu tarafından bu yıl 18.si düzenlenen yarışmada İKÇÜ Eczacılık Fakültesi Öğrencisi Buse Nur Koca, ülke çapından dördüncü ve beşinci sınıf eczacılık fakültesi öğrencilerinin katıldığı yarışmada “bilim, sanat ve sevgi” aşamalarında rakiplerini en yüksek puan ile geride bırakarak birinci olmuştu. 
İKÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Aytemir’in ev sahipliğinde yapılan ödül törenine, Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin yanı sıra; Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, İKÇÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sıddık Korkmaz, Genel Sekreter Nurettin Memur, Kurumsal İletişim Koordinatörü Doç. Dr. Yasin Bulduklu, öğretim üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.
Sıra Dışı Bir Başarının Arkasında Sıra Dışı Bir Özveri Var
Yarışmada Koca’nın sevgi aşamasında gösterdiği başarılı performansı içeren videonun gösterimiyle başlayan törende konuşan Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cüneyt Kemal Buharalıoğlu, Buse Nur Koca’nın yarışmaya hazırlanmasında emeği geçen tüm öğretim elemanları adına teşekkür etti. “Henüz mezun vermedik ama birinci olduk” diyen Prof. Dr. Buharalıoğlu, bu noktada fakülte olarak son derece mutlu olduklarını söyledi. Prof. Dr. Buharalıoğlu, “Bir hocanın en büyük mutluluğu öğrencisinin başarılarını görmek. Bu başarı bir tesadüf değildi. Arkasında teknik bilgi ve özveri vardı. Emeği olan tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum. Bölüm olarak zor bir alan. Ama bu başarı bize çalışırsak her şeyi başarırızı gösteriyor. Sıra dışı bir başarının arkasında sıra dışı bir özveri de var. Sayın Dekan Hocamız Prof. Dr. Mutlu Aytemir’in öğrencilerimizin Ankara’ya varışından itibaren her süreçte yanlarındaydı. Buna bizzat şahit olduk. Önümüzdeki yıllarda da bu başarıyı tekrar etme temennisiyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Dört Gün Boyunca Hop Oturdum, Hop Kalktım 
İKÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Aytemir de yaptığı konuşmada oldukça duygulandığını ifade ederek; Buse Nur’un kazandığı başarı ile oldukça gururlandığını ifade etti. “Dört gün boyunca hop oturdum, hop kalktım. O içerde yarışmada ben de dışarda aynı heyecanı paylaştık. O heyecanı hissetmek çok farklı bir deneyimdi. Üç aşamanın jürisi de farklıydı. Eczanesi olan eczacılardan oluşan bir heyet vardı. Yarışma daha neticelenmeden bazı jüri mensupları gelip beni tebrik etti. Ne kadar başarılı bir öğrenci yetiştirdiğimizi ifade eden övgüleri duymak gurur vericiydi. En zor reçeteyi başarıyla sunan, bize bu mutluluğu yaşattan Buse Nur’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Pandemide Fark Yarattık
 Prof. Dr. Mutlu Aytemir bu başarıda Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin de emekleri olduğuna dikkat çekerek eğitim-öğretim de diğer fakültelerin önüne geçerek özellikle pandemide fark yarattıklarını vurguladı. Dekan Prof. Dr. Mutlu Aytemir, “Açıldığımız günden bugüne her türlü laboratuvar şartlarını oluşturan, yeni kurulan bir fakülte olmamıza rağmen imkânlarımızı en iyi fakültelerin seviyesine en hızlı şekilde çıkarılmasını sağlayan Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Saffet Köse’ye şükranlarımızı arz ediyoruz. Pandemide fakültemizin açılmasına destek verdiği için kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Çünkü pratik olmadan bir başarı gelemezdi. Diğer teşekkürüm sevgili ailesine olacak. Allah herkese böyle başarılı evlatlar nasip etsin. Siz değerli öğrencilerimin hepsinin ayrı ayrı başarılar kazanacağına inancım tam. Bu mesleğe ne kadar hâkim olduğunuza şahidiz. Sizlere bu değerli mesleği özveriyle sevgiyle sunan tüm hocalarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum ” şeklinde konuştu.
Pandemide Eğitimde Gösterilen Çaba Her Türlü Takdirin Üstünde
“Arkanızda güçlü bir aile desteğiniz varsa başarılar peşi sıra gelir” diyen Rektör Prof. Dr. Köse de bu anlamda başarının en büyük itici gücünün başında aile ve huzurun geldiğini kaydetti. Rektör Köse, “Buse Nur’un ailesinin de burda bu başarıyı paylaştıklarını görüyorum ki bu çok önemli. Çalışmada disiplin, hedef, gaye ve bunları destekleyecek bir yetenek de varsa başarının gelmesi kolaydır. Diğer önemli nokta da kişinin bulunduğu ortamdır. Bir ibadet ruhuyla kurumunu benimsemiş bir dekan görüyoruz karşımızda. Gece gündüz demeden çalışan tüm hocalarımıza Prof. Dr. Mutlu Aytemir’in nezdinde teşekkür ediyorum. Tabii biz imkânlarımızı gençlerimize sunuyoruz ama bu imkânları bize veren devletimizdir. Bu noktada milletimize hizmet etme gayemize destek olan,  bizleri güçlendiren devletimize milletimize minnet borçluyuz.  Genç bir üniversite ve fakülte olarak bu başarıların yaşamak çalışmalarımıza daha çok şevk katıyor. Herkesin birbirinden kaçtığı pandemi döneminde eczacılık fakültemizin açık kalması öğrencisinden çalışanına gösterdiği çaba her türlü takdirin üstündedir.” dedi.
Birincilikte Üniversitemin Adını Görmek Mutluluk Vericiydi 
27 fakülte arasından İKÇÜ’ye birincilik başarısı getiren Buse Nur Koca ise yarışmanın her aşamasında daima yanında olarak kendisini yalnız bırakmayan İKÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Aytemir’ teşekkür ederek başladığı konuşmasında tüm süreci özetledi: “Birinci açıklanırken kendi adımı ve üniversitemizin adını ekranda görmek mutluluk vericiydi. Daha mezunu olmayan bir fakülte olarak gelen başarı fakültemizin fark edilir olmasını da sağladı. Çünkü ilk kez katılım sağlanan bir yarışmada yeni bir fakültenin başarılı olması herkesin dikkatini çekti.  Emeklerimizin karşılığını almak çok güzel bir his. Sunumumun hemen arkasından gelen jürilerden gelen tebrikler benim için gurur vericiydi. Tüm hocalarıma, tüm arkadaşlarıma ve aileme verdikleri destek için ayrı ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından törene katılan protokol tarafından Buse Nur Koca’ya hediyeleri takdim edildi.

İlgili Resimler


Menüyü Kapat