İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

Eczacılık Fakültesi’nde Çifte Heyecan

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Eczacılık Fakültesi’nde ilk beyaz önlük heyecanı yaşandı. 14 Mayıs Eczacılık Günü etkinlikleri ile birlikte düzenlenen 2021-2022 Beyaz Önlük Giyme Töreninde toplam 85 İKÇÜ’lü çifte mutluluk yaşadı.

İKÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Aytemir’in ev sahipliği yaptığı töreni, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Prof. Dr. Süleyman Akbulut, Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, Çiğli Belediyesi Başkan Yardımcısı Tülin Koç, akademisyenler, çevre illerden gelen oda başkanları,  ile sektör temsilcileri izledi. Ayrıca genç eczacı adaylarının bu mutlu gününde salonu dolduran aileleri de yalnız bırakmadı.

Farklı Fikirlerin Sesi Olmaya Özen Gösteriyoruz

İKÇÜ’nün başarılı eczacılarının mutluluğunu paylaşan İKÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Aytemir, Eczacılar Günü’nde düzenlenen ilk beyaz önlük törenin kendileri için ayrı bir anlam taşıdığını kaydetti.

Prof. Dr. Mutlu Aytemir, “Ege Bölgesindeki ikinci eczacılık fakültesi olarak; EÜ Eczacılık Fakültesi ve Ege Eczacı Odası ile birlikte “54. Eczacılık Günü”nü kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Diğer gururumuz da öğrencilerimiz. Henüz mezun vermemiş genç bir fakülte olarak ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmalarda ve yarışmalarda başarılara imza attık. En son Ankara Eczacı Odası Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen 18. Ulusal Hasta Bilgilendirme Yarışması’nda 27 eczacılık fakültesi arasında birinci olarak emeğimizin ve pandemi sürecinde gerçekleştirdiğimiz özverili çalışmanın karşılığını almanın onurunu ve mutluluğunu yaşadık. Çok sayıda lisans öğrencimize kendi TÜBİTAK projelerimizde bursiyer olarak yer veriyor ve hatta kendilerinin de yürütücülük deneyimini yaşayacağı 2209 TÜBİTAK projelerinde görev almalarını destekliyoruz. Ezberden çok araştırmacı ve uygulamaya yönelik eğitime özen gösteriyoruz. Çağdaş eğitim ve araştırma stratejilerinin oluşturulması ve uygulanmasında öncü, meslek ahlakı ve yetkinliği ile sağlıklı toplum oluşturulmasında ve sürdürülmesinde etkin rol oynayan saygın bir fakülte olarak farklı fikirlerin sesi olmaya özen gösteriyoruz. Fakültemizin kuruluşundan bugüne her aşamada özveri ile yanımızda olan özellikle pandemi süresinde yüz yüze eğitim vermemizi destekleyen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Saffet Köse’ye minnettarız” dedi..

Hedef 2023

“Mesleğine ve insanlığa hizmet etmeyi seven nitelikli birer eczacı olmak için çok çalışmalısınız” diyerek gençlere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Aytemir, kuruluştan bu yana verdikleri desteklerden dolayı emeği geçen herkese teşekkür etti. Dekan Aytemir, “Sizin gibi başarılı evlatları yetiştiren ve bu anlamlı günümüzde bizleri yalnız bırakmayan değerli ailelerinize de minnettarız. Bugün kutsal eczacılık mesleğinin simgesi olan beyaz önlüklerinizi giyeceksiniz. Giydiğiniz bu beyaz önlükle, onurlu mesleğinize başlamış olacaksınız. Bizler de inşallah 2023 yılında ilk mezunlarımızı vereceğiz. Fakültemizin kuruluşundan bu yana özellikle pandemi sürecinde bizlere verdikleri desteklerinden dolayı öncelikle Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Saffet Köse’ye,  Çiğli Belediye Başkanı Sayın Utku Gümrükçü ve Başkan Yardımcısı Sayın Tülin Koç’a, İzmir Eczacı Odası Başkanı Sayın Tuncay Sayılkan‘a , Ayrıca bugünkü etkinliğimiz de bizlerden desteklerini esirgemeyen Aydın Eczacı Odası Başkanı Sayın Sefa Karaarslan’a, Manisa Eczacı Odası Başkanı Sayın Bekir Balı’na ,öğrencilerimizin  beyaz önlüklerini hediye eden Selçuk Ecza Deposu İzmir Şubesine, ve. Yine öğrencilerimiz için ikram da bulunan Bursa Eczacılar Kooperatifi İzmir Şubesine şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Yeni Fakülteler Arasındaki Farkınız Çok Ortada

İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan da pandeminin ardından ilk kez yüz yüze kutlamalarda, genç eczacı adaylarıyla bir arada olmanın heyecanını paylaştı. Bu sürecin görünmeyen kahramanlarından eczacıların üstlendiği sorumluluklara işaret eden Başkan Sayılkan, “Mezun olana kadar siz hocalarımıza emanetsiniz. Mesleğe atıldıktan sonra büyük ailemize katılacak ve meslek adına tüm mücadelemizi birlikte sürdüreceğiz. İlacın üretilmesinden vatandaşla buluşmasına kadar her aşamada biz varız ve nasıl emek sarf ettiğimizi biliyoruz. Bizler ilaca değer katıyoruz. Bu törenle önemli bir başlangıca adım atıyorsunuz. Fakülte kuruluşundan bu yana İKÇÜ’ye geliyorum. İnanılmaz laboratuvarlar, kapsamlı eğitim olanakları,  alanında çok değerli hocalarımızı, her geçen gün gelişen bir fakülte görüyorum. Yeni fakülteler arasındaki farkınız çok ortada. Başta Dekan Hocamızın nezdinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.

Çiğli Belediyesi’nden Genç Eczacılara Kutlama

Çiğli Belediyesi Başkan Yardımcısı Tülin Koç ise Başkan Utku Gümrükçü ’nün selamlarını ilettiği konuşmasında, sağlık sektörünün önemli bir aktörü olan eczacıların gününü kutlayarak; İKÇÜ’nün genç eczacılarına başarılı bir eğitim hayatı temennisinde bulundu.

Kardeş Fakülteniz 15 Dakika Uzakta

EÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan mesleki anlamda yaşadıkları bu özel günde, ilk beyaz önlük törenini yapan İKÇÜ Eczacılık Fakültesi’nin heyecanını paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. “Beyaz önlükleriniz ilk kez giydiğiniz bugünü hiç unutmayacaksınız. Meslek hayatınız da benim gibi dekan hocanız gibi nice 30’lu yıllları başarıyla geçirmenizi temenni ediyorum. Unutmayın ki 20 dakika mesafede kardeş bir fakülteniz var. EÜ’nün tüm bilimsel sosyal etkinliklerine de davetlisiniz.” dedi.

İKÇÜ’nün Lokomotif Fakültelerinden Biri

Rektör Prof. Dr. Köse’nin görevli olduğu bir sınav programı nedeniyle yer alamadığı törende, öğrencilere olan selamlarını ve başarı temennilerini ileten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Bulduklu İKÇÜ Eczacılığın başarılarından duydukları memnuniyeti paylaştı. Prof. Dr. Bulduklu, “Fakülteden gelen başarı haberlerine öyle alıştık ki; genç fakültemizin İKÇÜ’nün lokomotif fakültelerinden biri olduğunu görmekteyiz. Tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize başarılar dileyerek 14 Mayıs Eczacılık Günü’nüzü ve beyaz önlük mutluluğunuzu tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

 Dekan Aytemir’e Meslekte 30. Yıl Sürprizi

Konuşmaların ardından İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan tarafından meslekte 30’ncu yılı dolduran İKÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Aytemir’e onur plaketi takdim edildi.

Tören, fakülteye derece ile giren ve dönem ortalama sıralamasında ilk üçe giren öğrencilere, bilimsel projelerde görev alan öğrencilere ve spor faaliyetlerinde birinci olan takımlardaki öğrencilere başarı belgelerinin takdimi ile devam etti.

Eğitim-öğretim faaliyetlerine katkı sağlayan sektör temsilcilerine teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından İKÇÜ Eczacılık Fakültesi 2020 yılı girişli öğrencileri beyaz önlük heyecanını salonu dolduran konuklarla paylaştı.

Menüyü Kapat