İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

İKÇÜ’nün EFE’si BEST For Energy Projesinde

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Elektrikli Araç Takımı Team-EFE ve Teknoloji Topluluğu, BEST For Energy Projesi kapsamında düzenlenen "Rüzgar Enerjisi ve Elektrikli Araç Takımları’ proje gösterisinde tanıtım yaptı.
İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından, Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) ortaklığıyla uygulanan BEST For Energy (Enerjide Etkin ve Sürdürülebilir Dönüşümün Desteklenmesi - Boosting Effective and Sustainable Transformation for Energy) Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde finanse edilen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Rekabetçi Sektörler Program’  kapsamında yürütülüyor.
İKÇÜ Fuat Sezgin Konferans Salonunda yapılan resmi açılışa, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydoğan Savran, İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Murat Çelik, ENSİA Yönetim Kurulu Üyesi Erman Kaya, Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) Başkanı Dr. Murat Durak, BEST For Energy Projesi Takım Lideri Ekin Taşkın, İKÇÜ Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sercan Acarer ile  öğrenciler katıldı.
Çıktıları Türkiye’ye Referans Olacak
Konuşmalarda, BEST For Energy Projesi'yle temiz enerji ve temiz teknoloji sektöründe üretimin, yeşil işlerin ve katma değerin artırılmasını hedeflendiği vurgulandı. Kümelenme ve akıllı uzmanlaşma bakış açılarıyla yürütülen projenin sonucunda, İzmir ve çevresinin temiz enerji ve temiz teknolojiler konusunda uzmanlaşmış bir bölgeye dönüşümü amaçlandığı belirtilirken;  çıktılarının Türkiye’deki ulusal ve bölgesel seviyede pek çok kurumun planlarına ışık tutacağı, Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakatı çalışmalarına Türkiye’den katkı sağlayacak önemli faaliyetlerden birisi olacağı bilgisi verildi.
İKÇÜ’nün TEKNOFEST Gururu ‘Efe’ Tanıtıldı
Projenin İKÇÜ ayağında Makine Mühendisliği bölümünde lisans seviyesinde yürütülen ve temiz enerji konseptini konu alan, yatay ve düşey rüzgar türbini tasarımları ve elektrikli araç üretim projesinin tanıtımı yapıldı.
 Proje gösterisinde, İKÇÜ’lü öğrencilerin çok disiplinli takımlar halinde çalıştığı projelerde sistem tasarımı, temiz enerji ve mühendislik konularında sektörle fikir alışverişi imkânı da sağlandı. Etkinlik sonunda İKÇÜ’nün TEKNOFEST’te görücüye çıkan EFE’si büyük ilgi gördü.

İlgili Resimler


Menüyü Kapat