İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

İKÇÜ’lü Sosyal Bilimciler Kep Attı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesinde Felsefe, Coğrafya, Medya ve İletişim, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk İslam Arkeolojisi, Tarih bölümlerinden mezun olan 350 genç, kep atarak mezuniyetlerini kutladı. Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan İKÇÜ’lü sosyal bilimciler bu mutlu ve gurur verici günlerinin heyecanını salonu dolduran aileleriyle paylaştı. 

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Gökçe’nin ev sahipliğinde yapılan mezuniyet töreninde, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Prof. Dr. Süleyman Akbulut, Genel Sekreter Nurettin Memur, fakülte öğretim üyeleri ile salonu dolduran ebeveynler gençlerin coşkusuna eşlik etti. 

Gençlerimiz İKÇÜ SBBF Mezunu Oldukları İçin Gurur Duymalı

İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhsin Akbaş öğrencilerin mezuniyetlerine kadar tüm hayat sürecinde daima yanlarında olan ailelerine teşekkür ederek başladığı konuşmasında, fakültenin geldiği başarılı sürece dikkat çekti. Kurucu dekan olan Prof. Dr. Turan Gökçe’nin gayretleri ve başarılı çalışmalarıyla birlikte tüm fakülte hocalarının emekleri sayesinde  Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesinin adından söz ettiren fakülteler arasına girdiğini kaydeden Prof. Dr. Akbaş, “Tüm bölümlerde verilen lisans ve lisansüstü eğitimin yanında bünyemizdeki birçok merkezimiz de fakülte hocalarımızın yönetimi ve çalışmalarıyla faaliyet göstermektedir. Merkezler, üniversitelerin bilimsel ve teknolojik faaliyetlerinin yürütüldüğü lokomotif konumundadır.Medya ve iletişim bölümü öğrencilerimizin aktif olarak çalıştığı medya merkezimiz bunlardan bir tanesi. Cihannüma ile Ege ve Balkan Araştırmaları Dergisi, 2015 ‘te yayın hayatına başlayan ve kendi alanlarında etkin konuma gelen süreli yayınlarda başı çekiyor Öte yandan projeleriyle İKÇÜ’ye sosyal ve beşeri bilimler alanında katkı sunan çok değerli öğretim üyelerimiz var. Özetle çalıştaylarla, kongrelerle, konferanslarla hem ulusal hem de uluslararası alanda çok önemli bir konuma gelen İKÇÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nin tüm üyelerini tebrik ediyoruz. Gençlerimiz de böyle bir fakülteden mezun oldukları için gurur duymalılar” dedi.

Daima Güncel, Daima Gelişime Açık

2013 yılında kurulmuş, ilk defa 2014 yılında öğrencilerine kavuşmuş olan Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı olarak en az öğrencileri kadar heyecanlı olduğunu paylaşan Prof. Dr. Turan Gökçe, her geçen yıl kendini güncelleyen ve gelişen eğitim programlarıyla öğrencilerin karşısına çıktıklarını kaydetti. Prof. Dr. Gökçe, “Bütün bölümlerimizde güncel teorik bilgi ile birlikte öğrencilerimize meslek hayatında ihtiyaç duyacakları pratik tecrübeyi kazandırabilecek uygulamalara ağırlık vermeyi hedefledik. Medya-İletişim, Psikoloji, Türk İslam Arkeolojisi ve Bilgi Belge Yönetimi başta olmak üzere, bölümlerimizin araştırma, uygulama ve laboratuvar alt yapılarını oluşturmaya ve geliştirmeye gayret ettik. Bütün bölümlerimizin eğitim süreçlerinde gerçekleştirmeyi planladıkları saha araştırmalarında ihtiyaç duydukları lojistik destekleri sağlamaya özen gösterdik.  Bununla birlikte, üniversitemizde kurulan uygulama ve araştırma merkezlerini ilgili bölümlerimizle ilişkilendirerek, öğrencilerimizi bu merkezler üzerinden yürütülen araştırma süreçlerine dâhil etmeye çalıştık” dedi.

İstihdam Edilebilir Nitelikte Mezun Verebilecek Programlar 

Kuruluşundan bu yana öğrencilerinin kariyer planlamalarını daima önceleyen bir fakülte olduklarının altını çizen Dekan Prof. Dr. Turan Gökçe, bu anlamda sektörle yakın ilişki içinde sağlam temeller kurulduğunu kaydetti. Dekan Gökçe, “Baştan beri, sektörün ihtiyacı olan insan kaynağının sahip olması gereken donanım özelliklerini doğrudan sektör temsilcilerinden tespit ederek, ihtiyaca cevap verebilir, dolayısıyla istihdam edilebilir nitelikte mezun verebilecek programlar geliştirmeye ve olabildiğince güncelleyerek ihtiyaca cevap verebilir nitelikte tutmaya gayret ettik. Ayrıca, kuruluşundan itibaren yerel, bölgesel ve küresel ölçeklerde giderek daha önemli hale gelen sosyal bilimlere verdiği değerle, fakültemizin talep ve ihtiyaçlarının karşılanmasında hassasiyet gösteren, projelerimizi destekleyerek hayata geçirmek için ihtiyacımız olan desteği hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Saffet Köse’ye şükranlarımı arz ediyorum. Kariyer planlamaları ilgili hemen her yerde sizlere destek olan, işini aşk ile yapan fedakâr hocalarımıza huzurlarınızda teşekkürü borç biliyorum. Onların üstün gayretleri olmasaydı, Fakültemizin bu törenle bir kez daha idrak ettiğimiz başarısı olmazdı” şeklinde konuştu.

Sıra Devletimize Milletimize Hizmet Etmekte

Son olarak mezun öğrencilere seslenen Prof. Dr. Turan Gökçe önemli tavsiyelerde bulunarak başarıya giden yolun çok çalışmaktan geçtiğini hatırlattı. Prof. Dr. Gökçe, “Her bir aşamanın sonucu ne olursa olsun, yılmadan, kendine güven duygunuzu yitirmeden, sabırla, azim ve kararlılıkla çalışacak, sonuçta mutlaka başaracaksınız. Şahsınız, aileniz, milletimiz ve insanlık için idealist olacaksınız, ancak gerçekleri hiçbir zaman göz ardı etmeyeceksiniz. Rekabetçi davranacak, ancak başkalarının başarıları karşısında kıskanç olmayacaksınız. Bütün bunları başarabilmek için nefsinizle mücadele edip, şahsi hırslarınızın aklınızın önüne geçmesine, başarınızı başkalarının başarısızlığına endekslemeye kalkmayacaksınız. İyi yetişmiş, ayakları kendi zeminine sağlam basan, evrensel değerleri kucaklayan, dünyanın her yerinde rekabet gücüne sahip olan sosyal bilimciler olarak mensubu olduğunuz ve sadakatle bağlı bulunduğunuz milletimize ve istiklâlimizin güvencesi olan devletimize hizmeti şiar edineceksiniz” dedi.

İçimiz Buruk
2022 Yılı Mezunları adına duygularını paylaşan üniversite ve fakülte birincisi olarak büyük bir başarıya da imza atan Psikoloji Bölümü öğrencisi Kadriye Bekcan, şu anda bu konuşmayı yapıyor olmak benim için büyük bir onur. Hepimizin hayaliydi bu mezuniyet törenini görmek ama maalesef bugün hayalini kurduğumuz bu törene biraz buruk geldik. 4 yıl boyunca biriktirdiğimiz güzel dostlardan, saygıdeğer hocalarımızdan ve oturduğumuz sandalyelerden ayrılıyor olmak çok üzücü. Öncelikle mezuniyet törenini düzenleyen Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Saffet Köse’ye ve Dekanımız Sayın Prof. Dr. Turan Gökçe’ye teşekkürlerimi iletiyorum. Ayrıca başta Psikoloji Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Burcu Güler hocamız olmak üzere tüm bölüm hocalarımıza ve asistan hocalarımıza emekleri için teşekkür ederim. Bu konuşmayı hazırlamamda bana destek olan Sayın Dr. Öğretim Üyesi Hatice EKİCİ hocama da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bugün beni burada yalnız bırakmayan tüm arkadaşlarıma ve her zaman yanımda olan kardeşlerime de teşekkürlerimi sunuyorum. Psikoloji öğrencileri olarak güzel yerlere gelmeyi ve güzel işler başarmayı temenni ediyorum ” şeklinde duygularını paylaştı.
Törende ayrıca flütte Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümünden Öğr. Gör. Dr. Mücahit Yalçın Öztüfekçi,  Gitarda Murat İpek ile Sosyoloji bölümünden mezun olan Helin Melek Demir’in solistliğinde verilen mini konser büyük beğeni kazandı.

Fakülte İlk Üçü Psikoloji Bölümünden

Fakülte en yüksek ortalamasını yapan öğrenciler Psikoloji bölümünden çıktı.  Kadriye Bekcan birinci, Nuriye Kırgın ikinci, Afra İşler üçüncü sırada yer alarak bölümlerinin gururu oldular.  Bölümler bazında başarıyı yakalayan öğrenciler ise Coğrafya bölüm birincisi Yiğit Ercan, Felsefe bölümü birincisi Süda Solmaz, Medya ve İletişim bölümü birincisi Enesa Bosnjo, Psikoloji bölümü birincisi Kadriye Bekcan, Sosyoloji bölümü birincisi Eda Delikara, Tarih bölümü birincisi Serap Gündüz, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü birincisi Buse Topal, Türk-İslam Arkeolojisi bölümü birincisi ise Ahmet Şahin oldu.

Başarılı gençlere hediye takdimi ile Bekcan’ın, Dekan Prof. Dr. Turan Gökçe’nin eşliğinde mezun kütüğüne plaket çakmasının ardından İKÇÜ’nün sosyal bilimcileri kep atarak mezuniyet coşkusunu salonu dolduran konuklarla paylaştı.

Menüyü Kapat