İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

İKÇÜ'den Sağlık Hizmetlerine Taze Kan

Ön lisans eğitimi ile sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu insan gücünü yetiştirmeyi hedefleyen İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 2021-2022 eğitim öğretim yılı mezunlarını meslek hayatına uğurladı.

Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Mustafa Soyöz’ün ev sahipliğindeki törende, Ağız ve Diş Sağlığı, İlk ve Acil Yardım, Fizyoterapi ile Yaşlı Bakımı programlarındaki öğrenimlerini başarıyla tamamlayan 308 öğrenci mezun olmanın sevincini yaşadı. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Prof. Dr. Muhsin Akbaş ve Prof. Dr. Süleyman Akbulut, protokol üyeleri, akademik ve idari personel ve davetliler gençlerin tören sevincine ortak oldu.

Mezuniyet töreni, diplomalarını alacak öğrencilerin kortej yürüyüşü ile yerlerine geçmesinin ardından Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Mücahit Yalçın Öztüfekçi’nin verdiği konser ile başladı.

Okulumuz İlk Üçte

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Bulduklu yaptığı tebrik konuşmasında, gençlerin başarı düzeyi oldukça yüksek bir okuldan mezun olduklarına dikkat çekerek; İKÇÜ SHMYO’nun ulusal düzeyde ilk üçte yer aldığını aktardı. Prof. Dr. Yasin Bulduklu, “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) "2020-KPSS ön lisans değerlendirme raporunda, 921 bin adayın aldıkları ortalama puanlar üzerinden yapılan değerlendirmede okulumuz 74,83 ortalama ile en başarılı ikinci üniversite oldu. Bu İKÇÜ’de verilen eğitimin bilimsel bir göstergesi. Sağlık Hizmetleri MYO mezunları olarak meslekteki en önemli hususun, insan hayatı olduğunu aklımızdan çıkarmayın. Mezunlarımızın vatanına milletine bağlı, mesleğini en iyi şekilde yapma gayretinde olan, mesleğinde her zaman etik davranış gösterme becerisine sahip bireyler olacağına; bundan sonraki meslek hayatlarında yaşam boyu öğrenme prensibiyle bilgeliklerini ve profesyonelliklerini artıracaklarına tüm kalbimizle inanıyoruz. Sağlık hizmetleri alanında uygulamalı eğitimin son derece önemli olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Pandemi döneminde yüz yüze eğtime devam ettik ve bunu yapan ender okullardan biriyiz. Uygulamalı eğitimleri kampüs içinde aksatmadan vererek sizleri en iyi şekilde yetiştirme gayreti içinde olduk. Gelinen noktada, sağlık alanına nitelikli personelleri buradan uğurluyoruz. Bizler, öğrencilerimizi mezun etmeyi bir ayrılık olarak görmüyoruz. Üniversitemizin kapıları bir ömür boyu mezunlarımıza açık kalacaktır” dedi.

Öğretim Elemanlarımızın Başarısı

İKÇÜ SHMYO Müdürü Doç. Dr. Mustafa Soyöz bu yıl yedinci dönem mezunlarını sektöre uğurladıklarını ifade ederek bu eğitim yılında dört programda 806 öğrenci sayısına ulaştıklarını kaydetti. Okulun kurulmasında ve bu günlere gelmesinde büyük emekleri olan kurucu Rektör Prof.Dr. Galip Akhan’a ve Rektör Prof.Dr. Saffet Köse’ye şükranlarını ileten Doç. Dr. Mustafa Soyöz, sağlık hizmetleri alanına kuruluşundan bu yana çok değerli genç iş gücü desteği sağladıklarını ifade etti. Doç. Dr. Soyöz, “Öğretim elemanlarımız pandemi sürecinde bile öğrencilerinin daha iyi yetişmesi, eğitimlerini eksiksiz tamamlaması için gerçekten fedakârca çalışarak büyük bir başarı örneği gösterdiler. Bu zor zamanları en iyi şekilde atlatmak için hem öğretim üyeleri hem de öğrencilerimiz ellerinden gelen çabayı gösterdiler. Çoğu üniversite öğrencilerini çağırmazken, öğrencilerimizin en donanımlı bir şekilde mezun olmaları için üniversite ve meslek yüksekokul olarak kapılarımızı açtık ve uygulamalı eğitimleri aksatmadan tamamladık. Pandemi şartlarına uygun olarak bahçeyi, koridorları, ağaç altlarını uygulama yeri yaptık. Öğrencilerimiz soğuk, sıcak demeden katıldılar ve eğitimlerini aldılar. Öğretim elemanlarımız sorumluluk alarak fedakârca eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ettiler. Huzurlarınızda sektöre başarılı İKÇÜ’lü sağlıkçıları kazandıran yüksekokulumuzun değerli hocalarına idari personelimize ve bizleri başarılarıyla temsil eden tüm mezunlarımıza teşekkürlerimizi iletiyorum” şeklinde konuştu.

İnsanlığın Geleceği İçin Çok Önemlisiniz

Öğrencilerini, Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri ve diğer fakültelerden gelen akademik destek ile kaliteli bir eğitim müfredatı ile mezun ettiklerini ifade eden Doç. Dr. Mustafa Soyöz, gençlere önemli tavsiyelerde bulundu. Doç. Dr. Soyöz, ”Ülkemizin ve insanlığın geleceği için çok önemli olduğunuzu unutmayınız. Mezuniyetten sonraki yolculuğunuz sadece kendiniz ile ilgili olmayacaktır. Kişisel başarınızla İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesini de temsil ettiğinizi unutmayınız. Geleceğiniz için yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmelisiniz ve kendinizi her alanda sürekli geliştirme gayreti içinde olmalısınız, farklılığınızı ortaya koymalısınız. Ata’mızında söylediği gibi “Kendiniz için değil, bağlı bulunduğunuz ulus için elbirliği ile çalışınız.” Sizlere Christophe Grange’nin güzel bir sözünü hatırlatmak isterim “'Karşıya geçmek için nehrin durmasını bekleme, bilirsin ki nehir asla durmaz' Mutlu olmayı yarına bırakmayın çünkü mutluluk başarıyı da beraberinde getirir. İKÇÜ ile bağlarınızı kesmeyeceğinizi ümit ediyor, sizlere; ailelerinizle birlikte sağlıklı, mutlu, onurlu ve başarılı bir yaşam diliyorum. Yolunuz açık olsun, her şey gönlünüzce olsun” diye sözlerini tamamladı.

Mezuniyet kütüğüne isim plaketini çakan okul birincisi Zeynep Ünal, İKÇÜ’lü olmanın yüksek standartlarını, katıldıkları iş ortamlarında başarıyla temsil edeceklerini belirtirken; İKÇÜ mezunu olmaktan duydukları mutluluğu paylaştı. Zeynep Ünal’ın ardından yüksekokul en yüksek ortalamasını yaparak ikinciliği paylaşan Sıla Altın ve Buse Pak olurken; üçüncülük derecesi Muzaffer Yıldırım’ın oldu. Bölümler bazında başarıyı yakalayan öğrenciler ise Ağız ve Diş Sağlığı programı birincisi Zeynep Ünal, Yaşlı Bakım programı birincisi Sıla Altın, İlk ve Acil Yardım programı birincisi Buse Pak ve Fizyoterapi Programı birincisi Hazal Bulut oldu.

Mezuniyet belgelerini törene katılan hocalarının elinden alan sağlık camiasının İKÇÜ’lü neferleri, Öğr. Gör. Tuğçe Şık ile mezuniyet andını hep bir ağızdan okudu ve kep atarak mezuniyetlerini kutladı.

Menüyü Kapat