İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

Akademisyenlere Girişimcilik Desteği

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Proje Genel Koordinatörlüğü ve Teknoloji Transfer Ofisi iş birliği ile yapılan "Patent Temel Farkındalık Eğitimi" öğretim üyelerinin yoğun katılımıyla tamamlandı. 
Proje Genel Koordinatörü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Akbulut’un başkanlığında başlayan eğitim, Teknoloji Transfer Ofisi koordinatörü Öğr. Gör. Ayşegül Nalbantoğlu tarafından verildi.
Öğr. Gör. Nalbantoğlu, İKÇÜ’lü akademisyenlere, patent ve faydalı model kavramları, patent başvuru süreçleri ve patentlenebilirlik kriterleri, fikri hakların kapsamı, patent araştırmasının önemi, patent araştırma veri tabanları gibi güncel başlıklarda sunum yaptı.
Katma Değeri Yüksek Bilimsel Projelerin Sayısını Arttırmalıyız
Eğitimin açış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Akbulut, İKÇÜ’de yapılan tüm bilimsel araştırmaların yolunu açan, destek sağlayan düzenlemeleri hayata geçirdiklerini söyledi. Bilimsel bilginin üretiminin niteliği ve niceliğinin aynı zamanda ülkenin gelişmişliğine katkı sağlayacağına işaret eden Prof. Dr. Akbulut,  “Araştırma ve geliştirme sonuçlarını ekonomik değere dönüşmesi adına üniversite-sanayi iş birliklerini çok önemsiyoruz.  Katma değeri yüksek bilimsel projelerin sayısını ve niteliğini arttırmak için bilimsel araştırmaların özendirilmesi ve teşvik edilmesi için her türlü desteği yönetim olarak vermekteyiz.  Üniversitemizde girişimcilik faaliyetlerini arttırmak için proje yazma eğitimlerini periyodik hale getirdik. Projeler sonucunda ortaya çıkan ürünlerin fikri haklarını korumak için patent başvurusu yapma süreci de kritik bir öneme sahip. Araştırmacılarımıza yönelik yaptığımız ‘Patent Eğitimi’ gibi önemli başlıkları, Proje Genel Koordinatörlüğümüz ve İKÇÜ TTO katkılarıyla ele almaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

İlgili Resimler


Menüyü Kapat